Turystyka i Wypoczynek

Zapraszamy do propagowania turystyki rodzinnej !!!

 image gallery1  Jeżeli znajdziecie się na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim odwiedźcie również  Parczew, którego okolice wyróżniają się wyjątkowym pięknem lasów i jezior, torfowisk i mokradeł, bogactwem flory i fauny. Czyste, nieskażone  powietrze i wody, a także wielokulturowa historia tych terenów uczynią Wasz wypoczynek niezwykle udanym.
Wytrwale pracujemy nad zagospodarowaniem turystycznym i rekreacyjnym dla potrzeb naszych gości ze szczególnym naciskiem na infrastrukturę techniczną i dostępność komunikacyjną. Nie zapominamy o ochronie środowiska naturalnego, będącego miejscem występowania walorów turystycznych i krajoznawczych. Zyskaliśmy już uznanie stałych bywalców, preferujących różne formy aktywnego wypoczynku (m.in. jazdy konnej, rowerem, wędkarstwa czy łowiectwa)

Turystyka

  Główną atrakcją okolic Parczewa są walory przyrodniczo – krajoznawcze. Ziemia Parczewska jest poprzecinana dolinami rzek: Tyśmienicy, Piwonii (zw. Parczewską, Północną), Konotopy (nazwa nie pochodzi od nieistniejącej już rzeźni, ale od tego, że niegdyś topiła konie) i Bobrówki (Piwonii Południowej).
Duża ilość zbiorników wodnych (liczne kompleksy stawów) oraz jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego otoczonych rozległymi Lasami Parczewskimi są doskonałym miejscem na krótki bądź dłuższy, rodzinny wypad.
   Piękno i różnorodność naszej przyrody można podziwiać dzięki szlakom turystycznym:

Szlaki Turystyczne Piesze

W województwie lubelskim jest 78 nizinnych szlaków turystycznych PTTK o łącznej długości 3.185 km. Na terenie Gminy Parczew znajdują się dwa z nich.

Wykaz szlaków turystycznych PTTK rozpoczynających się bądź kończących na terenie Gminy Parczew:

Nr katalogowy Kolor Początek Koniec Długość w km
LU – 5515 czerwony Urszulin PKS Parczew PKP 104,7
LU – 5516 zielony Parczew PKS Białka, skrzyżowanie za jeziorem 29,0

Wg. Turystyka w województwie lubelskim w 2006 roku, Urząd Statystyczny w Lublinie, Lublin 2007.

Szlak czerwony („partyzancki”) -  Urszulin PKS – kol. Wola Wereszczyńska – Jamniki – Zawadówka – Załucze Stare – J.Uściwierz – J.Rogożno – J.Krasne – Ostrów Lubelski – Parczew PKP.

W założeniu szlak ten miał umożliwić nam poznanie walorów przyrodniczych i miejsc walk partyzanckich II wojny światowej. W części „parczewskiej” jego trasę wyznaczamy zwyczajowo od stacji PKP, następnie ulicami: Przemysłową, Laskowską i wieś Laski kierujemy się w kompleks Lasów Parczewskich. Dalej szlak prowadzi nas obok rezerwatów: „Jezioro Obradowskie”, „Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie” oraz przez miejscowości Ochoża i Gościniec do Ostrowa Lubelskiego.

Szlak zielony („leśny”) – Parczew PKS – Białka.

Podobnie do szlaku czerwonego jest to przede wszystkim szlak „przyrodniczy”. W Parczewie szlak przebiega miejskimi uliczkami, by następnie drogą polną zwaną „Gościńcem Ostrowskim” obok miejscowości: Sowin, Plebania Wola, Makoszka, Ochoża, przez Rezerwat „Lasy Parczewskie” doprowadzić nas do Białki.

 

Szlaki Turystyczne Rowerowe

Kolor Początek Koniec Długość w km
czerwony Parczew – Bazylika Mniejsza Sosnowica – ścieżka dydaktyczna „Borek” 42,0

Szlak Dzikiej Przyrody – czerwony: Parczew – Laski – Lasy Parczewskie – Białka Sosnowica.

Rozpoczynamy od parkingu przy Bazylice Mniejszej (znajduje się tu tablica informacyjna z mapą i dokładnym opisem przebiegu całej trasy). Jedziemy Alejami Jana Pawła II i ul. Wojska Polskiego w kierunku wsi Laski, a za nią, w miejscowości Pohulanka wąską, asfaltową drogą wjeżdżamy w kompleks Lasów Parczewskich. Na trasie ścieżki (bądź w jej pobliżu) położone są 4 rezerwaty przyrody: dwa wodno – torfowiskowe: „Jezioro Obradowskie” i „Torfowisko przy Jeziorze Czarnym” i dwa rezerwaty leśne: „Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie”. Po przebyciu ok. 42 km docieramy do Sosnowicy.

Trasa wyznaczona przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Regionalnego w Parczewie.

BAZA NOCLEGOWA

Gospodarstwo agroturystyczne Stajnia Makoszka

21-211 Makoszka; 2b

tel. 83 355 74 30

* czasy przybliżone

www.makoszka.pl

Alma. Hotel, restauracja, dom weselny

ul. Polna 42

21-200 Parczew

tel. 509 549 137

Dom noclegowy Wierzbicka Krystyna

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2

21-200 Parczew

tel. 83 354 14 79

Hotel Parster Sp. z o.o.

Strażacka 11

21-200 Parczew

tel. 83 355 14 93

NOCLEGI HOWORUS.PL Monika Howorus

ul. Miodowa 13,
21-200 Parczew
tel. 51 365 01 50‎
noclegi@howorus.pl
www.howorus.pl